BYU Hall of Fame Inductees

Namesort iconSportYear
A
Danny AingeMen's Basketball1991
Ossie AntonettiMen's Volleyball2010
Charles L. AtkinsonFootball1978
B
Fred BairdMen's Swimming & Diving1983
Tristan Baker SchultzWomen's Swimming & Diving1998
Ray BeckhamAthletic Department2008
Jackie Beene McBrideWomen's Basketball1999
Tom BellFootball1996
Vanessa Bergman ThelinWomen's Swimming & Diving2005
Rex BerryFootball1976
Maria Betioli ZanandreaWomen's Track & Field1995
Sue Billek NyhusWomen's Golf2005
Robbie BoscoFootball1995
Cortney BramwellGymnastics2012
Michael Alan BrannanMen's Golf1989
Clay BrownFootball1999
C
Hugh CannonMen's Track & Field1989
Larry CarrFootball2010
Virgil CarterFootball1977
1951 NIT Championship TeamMen's Basketball1976
1966 NIT Championship TeamMen's Basketball1980
Maggie Chan-RoperWomen's Track & Field2009
Harold ChristensenMen's Basketball1977
Jack ChristensenMen's Basketball1981
Todd ChristensenFootball1992
Bob ClampettMen's Golf1990
Keith ClearwaterMen's Golf1992
K.C. Cline LemonWomen's Swimming & Diving2001
Gary CooperBaseball2003
Kresimir CosicMen's Basketball1983
Paul R. CummingsMen's Track & Field1986
Stan CurnowMen's Swimming & Diving1987
George CurtisAthletic Department2009
Karen Curtis LambWomen's Volleyball1989
D
Ty DetmerFootball2000
Fred "Buck" DixonMen's Basketball1975
Dylann Duncan CerianiWomen's Volleyball1999
Devin DurrantMen's Basketball1995
Earlene DurrantAthletic Department2000
E
LaVell EdwardsFootball2006
Darren ElgGymnastics2006
Cyrus EllsworthMen's Track & Field1979
Ed EyestoneMen's Cross Country1998
Nick EyreFootball1990
F
John FairchildMen's Basketball1980
Reed FehlbergFootball1994
Rondo FehlbergAthletic Department1987
Rick FehrMen's Golf1999
Michele Fellows LewisWomen's Volleyball2003
Richard G. FeltFootball1977
LeLei FonoimoanaWomen's Swimming & Diving1991
Eldon FortieFootball1977
John FoughtMen's Golf1995
Frank FredericksMen's Track & Field2001
G
Richard GeorgeMen's Track & Field1987
Gordon GravelleFootball2012
Margaret Greenwood BlakeWomen's Tennis1984
Tina Gunn RobisonWomen's Basketball1990
H
Wayne HalesMen's Cross Country1975
Larry HallMen's Tennis1985
Laron HansenFootball1986
Brad HansenFootball1996
David HarknessMen's Tennis2005
Charles James Hart Sr.Athletic Department1981
Milton F. HartvigsenAthletic Department1980
Maren Hendershot McCraryWomen's Soccer2010
Ron HillBaseball1992
Leona HolbrookAthletic Department1980
Jill Holiday LinfordWomen's Cross Country1996
Doug HowardMen's Basketball1982
Bob HowardMen's Basketball1975
Melvin R. HutchinsMen's Basketball1976
I
Lee IorgBaseball1986
Dane IorgBaseball1982
J
Elizabeth JacksonWomen's Track & Field2012
Phyllis C. JacobsonWomen's Golf1986
Paul JamesAthletic Department2005
Clayne R. JensenAthletic Department1995
Floyd JohnsonAthletic Department1988
Ollie JulkunenAthletic Department2009
K
Anu KaljurandWomen's Track & Field2010
Peter KendrickBaseball1996
Karen KenningtonWomen's Tennis1988
Edwin KimballAthletic Department1975
Rodney KimballAthletic Department1979
Bruce KleegeMen's Tennis2007
Shawn KnightFootball2008
L
Dennis LambBaseball1977
Dean L. LarsenMen's Basketball1978
Clinton LarsonMen's Track & Field1975
Ray LeachMen's Golf1982
Hector LebronMen's Volleyball2012
Susanna Lee NootWomen's Tennis2002
Chad LewisFootball2007
Ben E. LewisAthletic Department1991
Vaughn L. LloydFootball1978
Tiffany Lott HoganWomen's Track & Field2008
M
Ralph MannMen's Track & Field1981
Henry MarshMen's Track & Field1988
Carey MayWomen's Cross Country1996
Dale R. McCannCougar Club2002
Carl McGownMen's Volleyball2011
John MechamFootball1991
Courtney Pugmire MeldrumWomen's Cross Country2011
1981 Men's Golf NCAA ChampionsMen's Golf2009
Melanie Rile MenezesWomen's Swimming & Diving2003
Elaine MichaelisWomen's Volleyball2008
Ryan MillarMen's Volleyball2009
Andy MillerMen's Golf2011
John L. MillerMen's Golf1978
W. Floyd MilletMen's Basketball1976
Mike MillsFootball2005
Zdravko MincekMen's Tennis1982
Roland T. MinsonMen's Basketball1976
Jay MonsenAthletic Department2010
Anna Mosdell JackWomen's Track & Field2002
Mike MossBaseball1988
Lisa Motes ConnollyWomen's Volleyball1994
Leonard Myles-MillsMen's Track & Field2009
N
1984 National Championship Football TeamFootball2004
Joseph A. NelsonMen's Basketball1979
Courtney Nelson MurrellWomen's Swimming & Diving2001
Dick NemelkaMen's Basketball1977
Scott NielsenBaseball1994
Gifford NielsenFootball1987
Keith NielsonMen's Tennis1987
Tea Nieminen HietaWomen's Volleyball2007
Reed E. NilsenFootball1976
Cathy NixonWomen's Basketball2007
O
Brad OatesFootball1988
Bart OatesFootball1992
Phillip M. OdleFootball1978
Ben OhaiAthletic Department1983
P
Doug PadillaMen's Cross Country1991
Amy Christiansen PalmerWomen's Track & Field2008
Wayne E. PearceMen's Tennis1984
Herschel PedersenMen's Basketball1985
Brenda PetersonWomen's Volleyball1985
Raimo PihlMen's Track & Field1985
Pertti PousiMen's Track & Field1982
Marion E. ProbertFootball1977
Courtney Pugmire MeldrumWomen's Cross Country2011
Gary PullinsBaseball2007
Jason PyrahMen's Track & Field2006
R
Dennis RamseyGymnastics1989
Mark ReeveMen's Basketball1980
Wayne ReeveFootball1978
David ReevesMen's Track & Field1984
Mike ReidMen's Golf1985
Richard ReidMen's Track & Field1989
Alma RichardsMen's Track & Field1975
Robert L. RichardsMen's Track & Field1977
Joe RicheyMen's Basketball1977
Charles RobertsMen's Basketball1981
Eugene L. RobertsAthletic Department1975
Clarence F. RobisonMen's Track & Field1976
Linn R. RockwoodMen's Tennis1976
Elwood RomneyMen's Basketball1979
G. Ott RomneyAthletic Department1975
Owen RoweMen's Basketball1975
Keith RussellMen's Swimming & Diving1994
S
Mariliisa SalmiWomen's Volleyball2011
M. Dale SchofieldMen's Track & Field1976
David A. SchulthessAthletic Department2000
Byron ShefchikMen's Swimming & Diving2008
Gary SheideFootball2011
Alma Budd ShieldsMen's Swimming & Diving1975
Vai SikahemaFootball2002
Michael SmithMen's Basketball1998
Tresa Spaulding HamsonWomen's Basketball1998
Amy Steele GantWomen's Volleyball2009
Tito SteinerMen's Track & Field2002
Tom SteinkeMen's Basketball1981
Jack StringhamFootball1979
T
Charlene Johnson TagaloaWomen's Volleyball2006
John TaitFootball2012
Tracy Tanner MacDonaldWomen's Tennis1992
Mike TaylorMen's Golf1984
Floyd R. TaylorAthletic Department1990
Terry TebbsMen's Basketball1981
Paul ThornMen's Basketball1975
Robert W. ToblerMen's Track & Field1977
Andy ToolsonMen's Basketball2001
Karl TuckerBaseball2001
Glen C. TuckettBaseball1982
V
Ann ValentineWomen's Tennis1999
Peter Van ValkenburgFootball1983
Sari Virtanen StevensWomen's Volleyball2000
W
Brady WalkerMen's Basketball1976
Lu WallaceGymnastics1998
Max WarnerFootball1980
Ethan WattsMen's Volleyball2006
Stanley H. WattsAthletic Department1979
Mike WeirMen's Golf2003
Mike WillesBaseball2000
Marc WilsonFootball1990
Y
Steve YoungFootball1994
Michael M. YoungFootball1977
Guard Wayne YoungGymnastics2010
Wayne YoungGymnastics1986
Z
Richard ZinnigerBaseball1983